VITPEA
enterprise s.r.o.

Články 

Spinkám, spinkáš, spinkáme

10.05.2017     
📂Spinkání miminek     
✎Candide


spinkáme-miminko-vyběr matrace-hnízdečko do postýlky-spinkání miminka

Když žena zjistí tu radostnou novinu, že čeká miminko, zavalí jí v první vteřině vlna štěstí a v té druhé vlna panika. Paniky z toho, že pro miminko nic nemá a tím začíná kolotoč nakupování. První koupí bývají většinou nějaké slušivé dupačky nebo mazlivý plyšák a pak přichází na řadu výbava dětského pokojíčku, především pak spacího koutku. Snad úplně každý stráví nad výběrem postýlky a následně matrace nemálo času.

V čem bude vaše miminko spinkat

Investice do postýlky a matrace se může zdát vysoká, ale myslete na to, že je to první místo, kam zřejmě položíte své miminko po příchodu z porodnice. Navíc na začátku svého života prospí miminka většinu dne a tak je důležité, abychom jim pro spánek vytvořily ty nejlepší podmínky.

V posledních letech se staly velmi populární kolébky a spací koše. Jejich nevýhodou však je, že jsou velmi malé a investice do nich je tedy pouze dočasná a vybírání postýlky vás stejně nemine. V porodnicích se používají pojízdné postýlky s plexisklem, které sice umožňují dítěti vidět kolem sebe a vy ho můžete snáz kontrolovat, ale do postýlky se nedostává tolik potřebného vzduchu a neustále čištění plexiskla také není zrovna zábavné.

Samozřejmostí je, že postýlka by měla být natřena zdravotně nezávadnou barvou a že její příčky by měly splňovat bezpečnostní vzdálenost (ne méně než 45mm, ne více než 75mm). Výhodou je, když můžete nastavit výšku roštu do několika poloh a postýlka tak může s vaším děťátkem růst. Postýlky Combelle jsou nastavitelné až do 4 poloh a navíc je možné z nich odejmout 3 tyče a starší dítko tak může opouštět svoji postýlku samo. Další vychytávkou těchto postýlek jsou otočná kolečka s brzdou, která umožňují snadnou manipulaci po pokoji.

Pokud se vám zdá postýlka pro vaše novorozeňátko příliš velká, i to už má dnes své řešení. A tím jsou redukce a hnízdečka do postýlky – ty zajistí vašemu miminku, že se bude cítit bezpečně jako u vás v bříšku. Hnízdečka jsou vhodná i pro ty z vás, kdo si berete miminka často do postele – s hnízdem se nemusíte bát, že miminko zalehnete. Hnízdečko navíc využijete i během dne, kdy v něm miminko může odpočívat nebo spolu můžete komunikovat (zpívat mu, ukazovat hračky).

Výběr matrace

Investice do matrace se může zdát zbytečná, ale když vezmete v potaz, že novorozenec spí v průměru 16 hodin denně a batole 14 hodin, pak je opravdu nezbytné zajistit mu ten pravý komfort a bezpečí. Matrace by měla svými rozměry odpovídat velikosti postýlky a neměly by vznikat žádné mezery, aby dítě nesklouzlo mezi matraci a postýlku. Dříve se doporučovalo, aby matrace byla co nejtvrdší, ale dnes už se od toho upouští. Ale ani příliš měkká matrace není to pravé ořechové pro správný vývoj páteře miminka. Ideální je, pokud má matrace bodově elastické jádro, které se tělíčku dítěte přizpůsobí.

Jakou tvrdost a jaký materiál byste měli zvolit?

Nabízí se hned několik možností. Asi nejlevnější variantou je molitan, ten se však snadno proleží a není tolik prodyšný. Pěnová matrace je prodyšná a má velmi dobrou bodovou elasticitu. Latexová matrace se pyšní samými pozitivy. Je prodyšná, antialergická, má antiseptické účinky, je optimálně měkká, elastická, brání vniknutí vlhkosti do matrace a je doporučována ortopedy, neboť velmi dobře drží tvar a nedochází k proležení. Její nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

V poslední době je velmi populární matrace z tencelu, která je velmi elastická, přírodní a rychle odvádí vlhkost, díky čemuž se děťátko nepotí a nepřehřívá. Takové jsou například matrace Evolutif probiotic a Evolutif tencel, které rostou s vaším dítětem, neboť jsou z jedné strany polyuretanové (pro děti do 10 kg) a z druhé latexové (pro děti nad 10 kg). Matrace Evolutif existuje navíc i se speciálním složením proti statické elektřině.

Velmi populární je také přírodní kokos, který je však ve vlhkém prostředí náchylnější k výskytu bakterií a plísní. Nicméně takové matrace jsou navržené v souladu se životním prostředím a plně recyklovatelné. Např. Matrace Confort natual je z kokosových vláken, která jsou ale potažena latexem a tím se do kokosových vlánek nedostane vhlkost a tedy ani nesplesniví.

Dnes už existují i matrace, které se používají podle ročního období. Tedy, že jedna strana matrace je teplejší, určená pro zimní období a druhá strana lépe saje pot a zabraňuje přehřívání v letním období (např. matrace Clim air nebo Climatisé).

Jaký potah matrace zvolit?

Kvalitní matraci tvoří nejen její tvrdost a materiál, ale také potah matrace. Ten by měl být především prodyšný. V ideálním případě by takový potah měl mít integrovanou ochranu proti promáčení, aby vlhkost nepronikla do jádra matrace. Potah by měl být navíc snímatelný, aby byla snadná jeho údržba, a vy jste tak mohli udržovat své děťátko v absolutní čistotě. Oblíbeným materiálem je bavlna, která je prodyšná a odolná (např. matrace Confort Naturel ze 100% bavlny, která je krásně měkká na dotek a vhodná pro dětskou pokožku). Stále populárnější je však také tencel, který se získává ekologicky šetrným způsobem ze dřeva, snadno se udržuje a má velmi dobré termoregulační schopnosti (např. matrace Evolutif tencel).

Jak udržet matraci čistou?

Byly zde zmíněny chrániče matrace. Ty zabraňují vniknutí vlhkosti do matrace a její pročůrání, ale zároveň umožňují proudění vzduchu tak, aby se miminko během spánku nepřehřívalo. Ať už chrániče mít budete nebo ne, je dobré si pořídit prostěradla alespoň tři, protože některá miminka trápí reflux a to pak prostěradel není nikdy dost. Pokud je lem prostěradla zpevněn gumičkou, pak snáz přilne k matraci a neposouvá se, což oceníte, obzvlášť když vaše děti v noci po postýlce cestují. To vše splňují chrániče Candide, které seženete ve třech variantách – bavlna, bambus a tencel.

I při výběru ostatních lůžkovin dbejte hlavně na zvolený materiál, neboť ten se dostává do přímého kontaktu s pokožkou vašeho miminka. Pokud trápí vaše miminko reflux nebo má dýchací obtíže, pak mu určitě pořiďte polohovací klín. Pediatři ho doporučují i pro kojence, kteří začínají jíst tuhou stravu, aby se předešlo udušení.

Jak spinkat na cestách?

Chcete svým dětem zaručit pohodlné a měkké spaní i na cestách? Pak si pořiďte cestovní matraci. Značka Candide ji nabízí hned ve dvou provedeních a to buď rolovatelnou, nebo skládací. Obě jsou velmi skladné a zaberou vám při cestování minimum místa.